Yaşama Tutkunu Umudunla Besle

Bugün umuttan, umut etmekten bahsedeceğim. Aslında bu yazıyı çok sevdiğim, çok ama çok değer verdiğim, hatta uğruna canımı verebileceğim biri için yazdım. Çünkü o değerli kişinin; umutları, hayalleri ve hedefleri var ve ben onun hayalleri için, umudunu taze tutmak için varım ve hep olacağım.

Umut duygusu bir insanın geleceğine ışık tutan en önemli faktördür. Umut geleceğe gitme yolunda bir köprü iken, umutsuzluk ise kaybetmektir.

Bazen gereğinden fazla umut etmek en beklenmedik zamanda, en umulmadık yerden boy verebilir yepyeni bir yaşama.

Hayatta, düştüğün zaman umudunu; kalktığında da kişiliğini kaybetmeyeceksin. Kötü bir gün geçirmiş olabilirsin ama gün bitti. Gülümse ve kötü geçen bir günün iyi geçecek günleri engellemesine asla izin verme.

Yaşamımız boyunca birçok felaketle, sıkıntıyla karşılaşabiliriz. Tüm bunları umutla bertaraf edebiliriz. Yarın ne olacağını elbette ki bilemeyiz. Ancak yarınların güzel olacağını umut ve hayal etmek, bunun için biraz da çaba göstermek, her zaman daha yararlı olmuştur.
Bir insan, umut edebildiği sürece vardır. Umutları tükenmiş kişinin varlığı da pek anlamlı olmaz. Bu yüzden umudumuzu asla yitirmemeliyiz.

Bir gün hiç ummadığın zamanda, bırakıp giden ümitler, elleri dolu dolu geri gelir. Bir gün hayata dair umutlarını yitirmediğinde güneş ansızın doğar gönlünün semalarına. Bir gün güçlü olmak zorunda olduğunu öğrendiğinde yaşamanın renklerini görmeye başlarsın.
Üst üste geldiğinde tüm sıkıntılar, bitti dediğinde, gücünü kaybettiğinde yeşerir umutlar ama umudunu kaybetmediğinde.

Umudunu yitiren bir insanın yaşamak için pek sebebi de kalmamıştır. Zira hayat boyunca karşılaştığımız bütün zorluklar umut duygusu sayesinde kolayca aşılabilmektedir.

Yaşadığımız bir sıkıntının olumluya dönüşeceğini ümit etmek, sabrımızı da artırır. Ayrıca ümitli olduğumuz bir olayın; dilediğimiz yönde neticelenmesi için de elimizden geleni yaparız. Çok güzel ve yararlı bir duygu olsa da; umut, amacına uygun bir şekilde kullanılmalıdır.

Olmayacak duaya âmin demek ve umutla beklemek, hayal kırıklığı getirmekten başka bir işe yaramaz. Bu nedenle bazı gerçekleri kabullenmek ve kesinlikle gerçekleşmeyecek konularla ilgili ümide kapılmamak gerekir.

Umut, geleceğe hep güzel bakmamızı sağlar. Hayata karşı umudunu hiç yitirmemiş olan insanlar, bu halleri ile her şeyin daha güzel sonuçlanmasını da sağlamış olurlar; zira biz her zaman için farkında olmasak da, umudun bir enerjisi vardır. Bu enerjiyi belli bir çalışma ve emekle birleştiren insanların, istedikleri neticeye ulaşmaları çok daha kolay olur.

Bir gün umudun temelleri ile hayatının rotasını gönlünün çizebileceğini aklından çıkarma. Aklını vicdanının hizmetine sun, kalbin fethetsin gönülleri. Kıymetini bilen de bilmeyen de sağ olsun de yoluna devam et. Yaşamayı her daim umutla ayakta tutmayı bil, bilerek yaşa. Yaşamın hiç ummadığın zamanlar ve kişiler ile can bulabileceğini unutma.

Bir gün anlam bulamadığında, yaşamı umursamadığında kapında belirecek, umudun ancak sen istediğinde geleceğini bil. Yaşamda kaybedenler umudunu yitirenlerdir. Umudunu yitirenler yaşamı fark etmeden gün tüketenlerdir.

Bir gün tüm umudunu çekinmeden seni seven bir kalbin varlığına emanet edersin. Umuduna umudunu katar, zamanı adımlamaya devam edersin.

Hoşçakalın, umutlu kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*