TKP Türk-İş’in İmzaladığı Sözleşmeyle İşçilerin Neler Kaybettiğini Açıkladı

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren 2019 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, Türk-İş ile hükümet arasında 12 Ağustos günü imzalandı.

Türk-İş Başkan Ergün Atalay’ın Çalışma Bakanı’na “Uzasa işi karıştıracağız, en azından böyle kapattım.” sözlerinin mikrofondan duyulmasıyla başkan ve sendika tartışılsa da imzanın ardından hayata yansıyan gerçekler işçiler açısından iç açıcı değil…

TKP EMEK MERKEZİ RAPOR HAZIRLADI

haber.sol.org’un haberine göre; TKP Emek Merkezi “İşçiler Türk-İş’in İmzaladığı Çerçeve Sözleşme İle Neler Kaybetti” başlıklı rapor hazırladı. Raporda, sözleşme hem teknik boyutlarıyla incelendi, hem de imzalanan sözleşmenin işçi sınıfına kaybettirdikleri detaylı biçimde ele alındı.

GREV HAKKI FİİLEN ORTADAN KALDIRILIYOR

2017 yılında çıkarılan KHK’yle birlikte çerçeve anlaşmanın konfederasyona üye sendikalar açısından bağlayıcı hale geldiğinin, bu nedenle çerçeve anlaşmanın ilk kez bu dönem bu kadar önem kazandığının vurgulandığı raporda, “konfederasyonun imzaladığı çerçeve anlaşma protokolünün ‘bağlayıcı’ niteliği işkollarında sendikaların uyuşmazlık tutmasını engelliyor ve grev hakkını fiilen ortadan kaldırıyor” denildi.

ÖZEL SEKTÖRDEKİ TİS’LERİ DE OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Emek Merkezi’nin raporunda, çerçeve protokolün kamu işçilerine kriz faturası olduğunun ve aynı zamanda emsal teşkil ederek önümüzdeki dönem özel sektörde yapılacak geniş kapsamlı toplu sözleşmeleri de olumsuz etkileyeceğinin altı çizildi. Türk-İş’in ilk teklifi ile imza attığı anlaşma arasındaki uçurum ve işçi ücretlerinin yıl içinde gelir vergisi dilimlerinden kaynaklı yaşadığı erime de raporda, çeşitli baz ücretler üzerinden verilen örneklerle ayrıntılı olarak ele alındı.

TÜRK-İŞ BU SÖZLEŞMEYİ İMZALAMAK ZORUNDA DEĞİLDİ

İmzalanan çerçeve anlaşma protokole ilişkin olarak raporda özetle şu bulgular öne çıkıyor:

1-      Yüksek hayat pahalılığıyla boğuşan kamu işçileri düşük ücret artışlarına mahkûm edildi.

2-      Kadroya geçirilen taşeron işçilerine bu bile çok görüldü. Onlar sözleşmenin kapsamı dışında bırakıldı.

3-      Kamu işçilerinin işletme düzeyinde toplu pazarlık hakkı ortadan kaldırıldı.

4-      Kamu işletmelerinde olası grevler baştan yasaklandı.

5-      Halen devam eden ya da önümüzdeki dönem başlayacak olan özel sektör toplu iş sözleşmeleri baskı altına alındı.

6-      Türk-İş bu çerçeve sözleşmeyi imzalamak zorunda değildi. Bu durumda işkolları için bağlayıcı bir anlaşma olmaz, sendikalar kendi pazarlık haklarıyla ve grev silahıyla masaya oturabilirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*