Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük: ‘Üretim olması için çiftçi desteklenmeli’

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, bu süreçte yerli üretimin ve çiftçinin öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirttti.

Haberilizm/ Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, önemli değerlendirmelerde bulundu. Eskiyörük, “Halkımız virüs salgını nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldı. Yaşamak istiyor. Maalesef çiftçilerimizin böyle bir şansı yok, çünkü çiftçilerde evine kapanır, üretemezse bu defa insanlar aç kalır. Tarımın önemi göz ardı edilemez. 

Soframıza baktığımızda her şeyi üreten çiftçi. Evinde virüs salgınının geçmesini beklemeden riske girerek tarlasında gıdamızı üretip karnımızı doyuruyorsa çiftçimize sahip çıkmaya mecburuz. Korona virüsü salgını tehdidi devam ederken, bir de açlık tehlikesi ile karşılaşmamamız için temel gıda üretimini güvence altına almalıyız. Bu nedenle devlet; et, süt, bakliyat gibi temel gıda maddelerinin ürün desteğini artırmalıdır. Gıda üretiminin teminatı üretici, üreticinin teminatı Kooperatiflerdir. 

Gıda üretiminin devamlılığını sağlamak içinüreticilerimizin desteğini artırmalıyız. Üretici para kazanmalı ki, bu olumsuz şartlara rağmen üretimi sürdürebilsin” dedi.