Reklam Nasıl Yapılmalıdır? Gerilla Pazarlama Yöntemi!

Bugün yazımda reklamcılık konusunda bazı bilgiler vermek istiyorum siz değerli okuyucularımıza. Bu nereden çıktı diyebilirsiniz tabii! Evet, bir gazeteciyim ama bilindiği üzere medyanın birçok kolunda hizmet veriyorum gazeteciliğimin yanı sıra. Bunlardan biri de reklam, tanıtım kısmı. Yine bilindiği üzere birçok sanatçıya, siyasetçiye, iş insanı ve firmaya PR hizmeti vermekteyim.

Girişi biraz uzun tuttum, bu seferlik idare edin. Neyse konumuza geçelim artık!

Öncelikle ‘Gerilla Reklamcılığı’ nedir onu anlatayım size. Aynı zamanda ‘Gerilla Pazarlama’ da diyebiliriz buna!


‘Gerilla pazarlama’ veya ‘Gerilla Reklamcılığı’ yöntemi, piyasaya yeni girmiş firmaların diğer büyük firmalara karşı koyabilmek adına 1960’lı yıllarda ilk olarak Amerika ticaret sektöründe kullanılan bir pazarlama sistemi. Gerilla Pazarlama ile ilgili yazımın en altında birkaç fotoğraf görebilirsiniz!

Günlük hayatımızda milyonlarca reklamla karşılaşıyoruz. Yolda yürürken, otobüste giderken, bilgisayarımızda, televizyonumuzda, maillerimiz de ve telefonlarımızda doğrudan ve dolaylı pazarlama organlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Çoğunu görmezden geliyoruz ve belki sadece bir kaçı aklımızda kalıyor.

Peki bu konuda markalar ne yapmalıdır?

Eğer tüketicilerin bizi diğer markalardan ayırt etmesini istiyorsak öncelikle ele almamız gereken konu sadeliktir. Vermek istediğimiz mesajın özünü en sade dille ele almalıyız ve bunu yaparken logomuzun boyutunu minimum düzeyde tutmalıyız. Reklamlarımızda yazı çok az olmalıdır, bu kısım her zaman daha çok tercih edilen bir durumdur.  Yazı kullanılacaksa bu 8 – 9 kelimeyi aşmamalıdır.

Bir diğer yapılması gereken ise dikkat çekebilmektir. Bunun en iyi yolu tüketiciye istenen mesajı beklemediği bir anda, beklenmeyen bir kanalda sunmaktır. Yani ‘Gerilla pazarlama’ dediğimiz kavramın günümüz reklamcılığında dikkat çekiciliği çok fazladır.

Reklamını yaptığımız ürüne ya da markaya tek kelimelik anlamlar yüklemeyiz ve duygu katmalıyız. (Örneğin: Güven, başarı, mutluluk, vb.) Buna bir örnek vermek gerekirse Nike ‘Sınırsız ol’ sloganıyla yaptığı reklam çok başarılı.

Burada unutmamız gereken, gelişen pazarlama anlayışı ile;

Ürün pazarlamıyoruz,

Hizmet pazarlamıyoruz,

Şirketimizi pazarlamıyoruz,

Duygu Satıyoruz…

Hoşçakalın, saygı ve sevgiler…