Psikolog Çetin Öztürk yazdı… Okula Yeni Başlayan Çocukların Psikolojisi

Okula yeni başlayan çocukların motive olması ve okula uyum sağlaması için anne babanın çocukla sağlıklı iletişim kurabilmesi gerekmektedir. Özellikle daha önce okul öncesi eğitim almamış, yani kreşe veya anaokuluna daha önce gitmemiş çocuklar için uyum biraz daha zor olabilir. Üç yaşında kreşe başlayıp yedi yaşında okula giden çocukta akademik başarı yüzde yetmiştir. Hiç kreşe gitmeyip, yedi yaşında okula başlayan çocukta ise akademik başarı yüzde otuzdur. Onun için üç yaşında kreşe giden çocukla, gitmeyen çocuk arasındaki akademik fark yüzde kırktır. Bu nedenden dolayı aileler üç yaşından itibaren çocuklarını kreşe gönderirlerse hem akademik başarıya, hem de sosyalleşmeye faydası vardır.

Çocuğun fizyolojik, psikolojik, zihinsel ve duygusal gelişimi okula hazır oluşu ve uyum sağlayabilmesiyle doğrudan ilişkilidir. Okula başlayan çocuklar kadar anne ve babada kaygılı hissedebilir. Anne ve babalar öncelikle kaygının bulaşıcı olduğunu unutmamalıdır. Kaygılı olan çocuk, anne ve babasının da kaygılı olduğuna davranışlarından, beden dilinden, mimiklerinden anladığında kaygılanmakta haklı olduğunu düşünür. Çocuk kaygılandıkça anne ve baba da daha çok kaygılanır, anne ve babanın kaygılanması çocuğun daha da kaygılandırır ve bir kısır döngüye girebilir durum. Bu nedenle anne ve babalar kaygı ve streslerini doğru bir şekilde yönetebilmesi, çocuğa karşı sakin ve destekleyici bir tutum sergilemelidir.

Okula başlayan çocuk daha kolay ayrılabileceği ebeveyni tarafından okula bırakılmalıdır. Çocuğunuzun okula uyum sağlaması için birkaç hafta fırsat verin, diğer taraftan hala uyum sağlamadı ve okulda davranış problemleri sergiliyorsa zaman kaybetmeden uzman desteği alın. Çünkü gecikildiğinde problemler daha da artıyor ve çocuk sınıfta arkadaşları tarafından yaramaz çocuk veya sessiz çocuk gibi etiketlerde etiketleniyor untmayalım.

GÜNÜN SÖZÜ

Her şey bir adımla başlar

Instagram: Psikologcetinozturk