M.S. 2020’ye Hazır mıyız?

Medeniyet; Bir uygarlık kentsel gelişme, kültürel seçkin sınıf tarafından empoze edilen sosyal sınıflaşma, iletişimle ilgili sembolik sistemler ve doğal çevreden ayrı olma ve üzerinde hükmetme algısı ile karakterize edilen karmaşık yapıdaki toplumdur.

İnsanların ‘medeniyet’ deyince ilk aklına gelen özgürlüktür ama bu yanılgıdır, medeniyet istediğin her şeyi yapma özgürlüğünü sana veren bir şey değildir. Medeniyet, tam tersi istediğin her şeyi yapamayacağını sana söyleyen şeydir.. Medeniyet, bir başkasını rahatsız etme korkusudur, yani uygar kimseye yakışır davranış, tutum demektir..

Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Gelişmek, değişmek ve yaratmak uygar toplumların en belirgin özelliğidir. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavimi olan Uygurlardan gelmektedir.

Tabi insan ister istemez şuan biz uygar bir ülke miyiz diye düşünmeden edemiyor değil mi?

 Gelişiyor muyuz? Hayır!

 Sanat, bilim, teknoloji konusundaki yaratımlarımız ve yatırımlarımız ne durumda? Her neyse cevap beklemedim zaten…

Tarih, doğa, eğitim, düşünce ve maddi varlıklar konularını hiç sormuyorum bile…

Mesela çok eskiden Anadolu topraklarına medeniyet kuran Hititler gibi büyük medeniyetlerin nasıl olurda kaybolduğunu merak ederdim. Aslında bu günlerimiz geçmişi anlamamızda yardımcı oluyor, ne acıdır ve kadere bakın ki bu topraklarda medeniyet kuran, eser bırakan, gelişmeye çalışan, ilerici, taş üstüne taş koyan kim varsa gerici zihniyet ve barbarlar tarafından yok ediliyor..

Aslında barbarlar tarafından yok edilmek için uygarlık veya ilerici bir düşünce olmana gerek yok!! 12 binnnnn yıllllık göl olmanda yeterli, bak ne diyorum onn ikii biiin yıl! ON İKİ BİN YIL! 12.000!

Bu göl, söylemesi dile kolay yaşı nedeniyle pek çok medeniyetin kuruluşuna ve yıkılışına şahitlik etmiş ve bu var oluşunu tüm uygarlıklarda korumayı başarmış iken, M.S. 2019 yılında hem de onu korumakla görevli devlet izinli gayet yasal yollarla dibinde hazine var sanısı ile talan ediliyor ve 12 bin yıldır varlığını koruyan, saygıyı hak eden gölün doldurulup yok edilmesinin ardından yeni yıla 1 ay kala, yani M.S. 2020’ye girmeye hazırlanırken gerçekten bizim bu yaşadıklarımız ne? Biz nereye gidiyoruz? Doğamız, tarihimiz, doğal zenginliklerimizin talan edilmesine daha ne kadar susacağız?

”2020” biz bu tarihin ne kadar gerisindeyiz ve bizi bu denli geri tutan güç ne acaba diye diye çok ama çok güzel düşünmemiz gerekiyor…

Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sevgiler..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*