Kill Your Darlings

“Bir tımarhanedeki tek aklı başında insan olduğum hissini tekrar yaşamaya başladım. Kendinizi üstün değil depresif ve ürkek hissettiriyor, çünkü iletişim kurabileceğiniz hiç kimse olmuyor.”

Beat Kuşağı’nın Altın Çocuğu  Jack Kerouac’ın 1957 tarihli On the Road (Yolda) isimli kült romanı 2012 yılında Walter Sallers tarafından beyaz perdeye uyarlanmış ancak gişede istenilen ve arzu edilen başarıyı yakalayamamıştı.

Naked Lunch (1991), Beat (2000), Howl (2010), Big Sur (2013) gibi Beat Kuşağı edip ve şairlerinin yaşam öykülerini ekrana taşıyan diğer yapımlarda -orta karar yapımlar olsalar da- beat fanlarının beklentilerini karşılamaktan çok uzak bir görüntü çiziyordu.

Bu bağlamda şeytanın bacağını kıran film Kill Your Darlings oldu diyebiliriz. 

Allen Ginsberg, Lucien Carr, William S. Burroughs ve  Jack Kerouac gibi Beat Kuşağı yazarlarının ve şairlerinin gerçek hikâyesinin anlatıldığı Kill Your Darlings’in genç oyunculardan oluşan kadrosunda Daniel Raddcliffe  Allen Ginsberg’i, Jack Houston Jack Kerouac’ı, Dane DeHaan Lucien Carr’ı ve Ben Foster ise William S. Burroughs’u  canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda ise John Krokidas oturuyor.

Kısaca filmin konusuna değinecek olursak; 

1940’lı yılların Amerika’sında geçen filmde, genç  Allen Ginsberg, Columbia Üniversitesi’ni kazanmış ve Lucien Carr ile burada tanışmıştır. Son derece havalı ve çekici biri olan Lucien Carr ile karşılaşması Ginsberg’in hayatının en önemli dönüm noktası olur. 

Kısa süre içerisinde William Burroughs ve Jack Kerouac’la tanışmasıyla, bu dört genç adam toplumun kısıtlamalarının boğucu ikliminden sıyrılıp yegâne gerçeğin edebiyat olduğu ortak bir zihin yapısını benimserler ve basmakalıp gelenekleri reddedip yeni bir vizyon oluşturmanın peşine düşerler. Yeni ve bambaşka bir sanat akımı olan Beat Hareketi böylece ortaya çıkmış olur. 

Bununla beraber aynı zamanda bol jaz, bol sigara dumanı ve özgür ruhu barındıran film, David Kammerer  cinayetinin  etrafında ilerleyen hikâyesiyle de merak konusu olmaya devam ediyor.

Haftaya görüşmek üzere

Esen kalın 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*