İstanbul Havalimanı’nda Tehlike Büyük!

Emekli pilot Bahadır Altan, “Uçaklar özellikle yüklüyken, sıcak havada yokuş aşağı giderken, fren yapmak zorunda kalıyor. Çünkü belli bir hızın üzerine çıkamaz. Fren yaptıkça da tekerlekler ısınıyor. Bu iniş takımlarında yangına sebep olabilir” dedi.

Yapımından açılışına ve faaliyete geçmesine kadar onlarca sorunla karşı karşıya kalan İstanbul Havalimanı hakkındaki iddialar zaman zaman yaşanan olaylarla yeniden gündeme geliyor. Kalkışa hazırlanan uçağın pistte kayması, fırtına nedeniyle uçakların başka havalimanlarına yönlendirilmesi, taksi yolunun çökmesi ve son olarak uçağın kuş sürüsüne çarpması havalimanıyla ilgili iddiaları yeniden gündeme getirdi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre; Altan, bu tehlikeye karşı bazı tedbirler alındığını söyledi: Kalktıktan hemen sonra hava akımıyla soğutabilmek için uçaklar iniş takımlarını biraz geç yukarı topluyor. Bütün havayolları yerde geçen süreyi minimuma indirmek ister. Uçağı ne kadar hava da tutarsa o kadar verimli kullanmış olur.

“TÜRKİYE’YE YAPILMIŞ BİR KÖTÜLÜK”

Yerde geçen sürenin uzun olmasının maliyetlere yansımaya başladığını belirten Altan, “THY’nin son açıkladığı rakamlar dediklerimizi doğruluyor. Kârlılık yüzde 70 azalmış.Üçüncü havalimanı bir kara delik gibi sivil havacılığı eritecek. Zor duruma sokacak bir yatırım.Türkiye’ye yapılmış bir kötülük olarak tarihe geçecek” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*