İngiltere yüzbaşı Moore’a şövalyelik unvanı veriyor

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı savaşan ve koronavirüs salgınında İngiltere Sağlık Hizmetleri NHS için 33 milyon sterlin (275 milyon TL) bağış toplamayı başaran emekli yüzbaşı Tom Moore şövalyelik unvanıyla onurlandırılacak.

İkinci Dünya Savaşı gazisi 100 yaşındaki Tom Moore, yeni tip koronavirüs  (Kovid-19 ) salgınıyla mücadele eden İngiltere Sağlık Hizmetleri’ne bağış toplamak amacıyla Bedfordshire’daki evinin bahçesinde, 25’er metreden oluşan 100 turu yürüteçleriyle tamamlayacağını duyurmuştu.

Yüzbaşı Tom Moore’un kampanyası bir anda tüm ülkede ses getirdi. Bin sterlin toplama hedefiyle yola çıkan Tom Moore 33 milyon sterlin bağış toplamayı başardı.

NTV’nin haberine göte Tom Moore’un bu kampanyasına Kraliçe Elizabeth ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson da kayıtsız kalamadı. 100. yaş gününü 30 Nisan’da kutlayan emekli yüzbaşı Tom Moore’a şövalyelik unvanı verilecek.

‘Umarım Kraliçe’nin eli ağır değildir’

Kraliçe Elizabeth tarafından böyle bir unvanla onurlandırılmayı sabırsızlıkla beklediğini belirten Tom Moore, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Umarım kılıçla eli ağır değildir. O zamana kadar zavallı, yaşlı, zayıf bir ruh olabilirim” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün yaptığı açıklamada, “Yüzbaşı Tom’un mükemmel bağış kampanyası rekorlar kırarken, corona virüsle savaşta tüm ülkeye ilham kaynağı oldu. Herkes adına ona teşekkür ediyorum. O gerçek bir milli kahraman” dedi.

Geleneksel kurallara göre şövalyelik, kraliyet mensubunun alıcının omuzlarına bir kılıçla dokunmasıyla veriliyor.