Fizyoterapist Dursun Sumer yazdı… Migren mi? Baş Ağrısı mı?

İnsanlar hayatlarının bir döneminde mutlaka baş ağrısı yaşamıştır. Kimilerinde bu ağrı bir kaç gün sürmüştür kimilerinde ise hayatları boyunca belli dönemlerde tekrarlamış veya hala tekrarlıyordur.

Bazı insanlar baş ağrısı ile migren arasındaki farkı ayırt edememekte ve yaşadığı baş ağrısına migren atakları gözü ile bakmaktadır.

Peki migren ile baş ağrısı arasındaki farkı ayırt etmek zor mudur?

Uzmanlar baş ağrısını genel olarak birincil ve ikincil olmak üzere 2 kategoriye ayırırlar.

Birincil baş ağrıları ; baş, yüz ve boyunu kapsayan ağrılı durumu ifade eder. Bu gruba genel olarak gerilim tip baş ağrıları, küme tipi baş ağrıları ve migren dahil edilir.

İkincil baş ağrıları ; enfeksiyon, stres ve aşırı ilaç kullanımına bağlı semptomlar sonucu ortaya çıkan baş ağrılarını ifade eder.
Toplumda en yaygın olarak görülen baş ağrısı tipleri ; gerilim tipi , küme baş ağrıları ve migrendir.

Gerilim tipi Baş Ağrıları

Toplumda en sık görülen baş ağrısı tipidir.Sıklıkla boyundan başlar , kulağın arka kısmından göze doğru yayılır veya tüm kafatasını etkisi altına alır.Hasta kafatasının mengene ile sıkıştırıldığı hissiden bahseder.

Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır.

Ağrı sıkklıkla boyundan başlar ve yukarı doğru yayılarak tüm kafatasını sarar. Göze doğru yayılır. Ağrı bir bölgede lokalize olmaz. Işığa ve gürültüye hassasiyet nadiren oluşur.

Sebebi tam olarak bilinmese de çeneyi sıkma, uyku bozukluğu ,stres , depresyon , kötü postür ve boyun ağrıları sebepleri arasında sayılabilir.

Hastaların günlük aktivitesini pek etkilemez. Hareket, temiz havada yürüyüş , sıcak ve soğuk uygulamalar , basit ağrı kesiciler ile ağrı azalır veya kontrol altına alınabilir.

Küme Tipi Baş Ağrıları
Genellikle gözün arka kısmında ve başın tek tarafında olan belli periyodlarla tekrarlayan baş ağrılarıdır. Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.
Ağrı genellikle tek taraflı ve gözün arkasında olur. Kalp atım hızı artar, terleme olur. Gözlerde kızarıklılık ve sulanma sık görülür.

Migren

Başın bir tarafında , nadiren her iki yarısında zonklama ve nabız atımı şeklinde olan şiddetli ağrı ile karakterizedir.

Auralı ve aurasız olmak üzere iki tipi tarif edilir. Auralı migren , migren hastalarının ancak onda birinde (1/10) görülür. Migren atağının başlamasından önce hastalar sivri uçlu, renkli lekelerin gözünün önünde uçuştuğundan bahsederler.

Migren hastaları genellikle mide bulantısı , kusma , ışık ses ve kokuya karşı hassasiyetten bahsederler. Atak sırasında migren hastalarının fiziksel eforları ve enerjileri oldukça düşük olur.

Migrenin tetikleyici faktörleri arasında kadınlarda hormonal değişiklikler , aşırı stres , gürültü , soğuk , titreyen ışıklı ortamlar,beslenme durumu veya alarjen beslenme faktörleri, dumanlı ve puslu ortamlar sayılabilir.

Peki migren ile diğer baş ağrılarını nasıl ayırt edebiliriz ?

En basit yöntem migren hastaları atak esnasında karanlık ve sessiz ortamı tercih ederlerken gerilim tipi baş ağrısı çekenler temiz havada yürüyüş, bol oksijen ve hafif fiziksel aktiviteden fayda görürüler. Migren hastalarının fiziksel eforları atak esnasında düşük olduğu için fiziksel aktiviteyi hiç sevmezler. Onlar için en iyisi dinlendirici , ışık ve gürültüden uzak bir ortamdır.

Baş Ağrısını Önlemek için Basit İpuçları

Migren hastalarının ataklarını tetikleyen bazı besin maddeleri vardır. Hastalar genellikle günlük tutarak bu tür besin maddelerini tespit edebilirler. O tür besin maddelerinden uzak durabilecekleri diyetler atakları , sıklığını ve şiddetini azaltacaktır.

Egzersiz ve Fiziksel Aktiviteler :

Gerilim tipi baş ağrısını azaltmak için boyun kasını gevşetmeye yönelik basit germe ve gevşeme egzersizleri .

Gerilim ve Migren Tipi Baş ağrıları için Jacobson’un Progresif Boyun Kaslarını Gevşetme Egzersizleri, Yoga Egzersizleri .Tai-chi Egzersizleri

Su içmeyi alışkanlık haline getirmek. Temiz ve yeterli su alımı.Sinir sistemi ve kaslar su eksikliğine karşı hemen reaksiyon gösterir. Sinir iletisi bozulur ve özellikle boyun kasları kasılır.

Alternatif Yöntemler

Migrende Akupunktur uygulamaları bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Atakların sıklığını ve şiddetini azalttığı kanıtlanmıştır.

Osteopati ve Kranyosakral Terapi : Hem beslenme faktörlerinin düzenlenmesi, hem kafatasındaki disfonksiyonların düzeltilmesi açısından etkili bir terapi/tedavi yöntemidir. Hormonal değişimlerden , kasların gevşetilmesi ve iç organ bağlantısına kadar inceleyip düzeltmeleri yaptığı için hem migren hem de diğer baş ağrılarında şiddetin , sıklığın azaltımlası açısından etkili sonuçlar elde edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*