EYT UCUBESİ!

Emeklilikte yaşa takılanların haklı olduklarını halka anlatmak için önemli bir noktayı gözden kaçırdığını belirten çalışma hayatı uzmanı Mehmet Akkaya, “Bireysel emeklilik şirketlerine alan açmak için, emeklilik yaşı uzatıldı, emekli maaşları düşürüldü. Vatandaşları SGK’dan emekli olamaz, olursa da geçinemez hale getirip SGK’dan kaçmasını sağlamak için bunlar yapıldı. O nedenle emeklilikte yaş engeline takılanlar, bireysel emeklilik sistemini anlatmadan ‘EYT ucubesi’ni topluma anlatamaz” dedi

Çalışma hayatı uzmanıMehmet Akkaya 11. Kalkınma Planı’nda yer alan, milyonlarca çalışanı ve emekliyi ilgilendiren düzenlemelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BÜROKRATLAR HÜKÜMETİ YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR

Planda bireysel emeklilik sistemi ile kıdem tazminatının bir fon altında birleştirilmesinin öngörüldüğünü belirten Akkaya, Türkiye’de faaliyet gösteren bireysel emekli şirketlerinin yabancı sermaye gruplarının egemenliği altında olduğuna dikkat çekti. 

Akkaya, bireysel emeklilik şirketlerinin batması halinde hem kıdem tazminatlarının hem de emekli maaşlarının yanmayacağının garantisi olmadığına işaret ederek, “Bu girişim sosyal güvenlik sistemine son darbe niteliği taşıyor” dedi. 

BİREYSİL EMEKLİLİĞİ ANLATMADAN EYT UCUBESİ’Nİ ANLATAMAZSINIZ

“Bireysel emeklilik şirketlerine alan açmak için, emeklilik yaşı uzatıldı, emekli maaşları düşürüldü. Vatandaşları Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olamaz, olursa da geçinemez hale getirip SGK’dan kaçmasını sağlamak için bunlar yapıldı. O nedenle emeklilikte yaş engeline takılanlar, bireysel emeklilik sistemini anlatmadan ‘EYT ucubesi’ni topluma anlatamaz. Bireysel emeklilik sistemi demek, SGK’nın tasfiye edilmesi demektir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*