Elif Pank Köse yazdı… Asker Abla!

 (Vatan için bizde varız diyen tüm kadınlara ve arkadaşlarıma) 

Belinde silah, üstünde kamuflaj erkek işine burnunu sokmuş. Elinin hamurunu silahına bulaştırmış…

Kadına her şey yakışır, belinde palaska çok güzel durur mesela, ayağına postal da yakışır, kucağına bebek, eline kepçe de, yüreğine CESARETTE. İşte tam burada hayatını, hayallerini, korkularını bir arada tutar kadın.  

Arkadaşım diyordu ki “Vatan benim, her yere giderim ama benim için üzülürler ya da ben aileme bir şey olduğunda yetişemezsem diye korkuyorum  “Bu, acı bir cümle içinde her duyguyu barındırıyor. Siz bu duyguların hangisini seçerseniz o noktadan algılayabilirsiniz. Ancak ben hiç birini ayıramam, her biri ayrı ayrı kıymetli birer his. Size arkadaşımın sadece bir cümlesini yazdım. Bu ve bunun gibi bir sürü şey yazabilirim. Kısaca şunları yazacağım ama sizlerin izlediği dizilerden çok farklı gerçekleri var… Örneğin bir çocuğun hayatına dokunuyorlar veya bir evsiz ya da muhtaç birinin dudağında ki tebessüm oluyorlar, sürekli aksiyon hoplama zıplama dışında insanî boyutları da var.

Helikopterde, bomba imha ederken, bir suçluyu kovalarken de görebilirsiniz. Muazzam bir duygu değil mi düşününce. Bütün bu duygu karmaşasında kız çocuğu kadar masum, kadın kadar güçlü olmalılar her biri. Haberlerde izlerken ve anlatırken gururlandığınız, kahrolduğunuz her anıyı kalpten yaşayan kadınları sadece o haber saniyelerine bırakmayın. Bazen ESMA bazen SONGÜL, AHMET, HASAN olun. Onları ve diğer silah arkadaşlarını hiç unutmayın. 

VE KADIN YAPAMAZ DİYENLER İÇİN TARİHİNİ COK ÖNEMSEYEN TOPLUMUMUZA 

Küçük bir hatırlatma yapmazsam kendimden utanırım…

 Aslında biz kadınların bu meslek hikâyesi 1917’de başladı. Kurtuluş ve Cumhuriyet dönemlerinde daha da çoğaldı sayı olarak. Biz yapabilirdik ve yaptık çünkü bazı sevgilerin bedelleri hep büyüktü!!  İçimizden  Halide Onbaşı, Kara Fatma, Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Halime çavuş, Tayyar Rahime, Çete Emir, Ayşe, Binbaşı Ayşe, Nezahat onbaşı ve adı bilinmeyen daha niceleri vardı. Tarih yerlerini hak ettikleri gibi saygıyla anımsatıyor.  

RUHUNUZ ŞAD OLSUN.  

 SAYGILARIMLA… 

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.