DUYGULARIN KASI, İLKEL BENLİĞİN EN ESKİ KASI PSOAS

Psoas kasının adını duymayan kalmamıştır. Bel ağrısında, postür bozukluğunda ve cinsel fonksiyon bozukluğunda sürekli olarak karşımıza çıkan , adını duyduğunuz bir kastır, psoas.

Psoas kasına anatomik olarak baktığımızda alt sırt omurları ile bel omurlarından başlayarak kalça eklemini atlayıp uyluk kemiğine yapışır.

Kalçanın hareket ettirilmesinde, dizin karna doğru çekilmesinde (buna fleksiyon hareketi diyoruz) görev aldığı gibi aynı zamanda postürün düzgün durmasında da görev alır. Orjin olarak uyluk kısmını sabitlediğimizde de gövdenin öne doğru hareketine yardımcı olur.

Psoası ilginç kılan anatomik bağlantısı dışında duygusal yönümüz ile olan bağlantısıdır aslında. Psoas kası korku, sstre, cinsel sorunlara anında tepki veren bir kastır.

Psoas kası ilkel beyin ile beyin sapı ve omurilik ile bağlantılıdır. Yani vücudumuzun en eski kasıdır. Bu bağlantı embriyolojik dönem ile başlayan bir bağlantıdır ve cenin büyüdükçe kas asıl yerine doğru gelmeye başlar.

Psoas kasındaki gerginlik  en fazla bel ağrısına sebep olur. Sadece bel bölgesinde değil aynı zamanda kasık ve uyluk üzerinde de ağrıya sebep olabilir. Bu kas aynı zamanda postürün ön taraftan kontrolünü sağlar. Yani vücudun dik durmasında anterior (ön) taraftan stabiliteye katkıda bulunur. Kasın gerginliğinde postürü dik tutma esnasında ve uzun süre ayakta kalma sırasında belde ağrı ortaya çıkar.

Bu kas en fazla ofis çalışanlarında, uzun süre oturarak iş yapan kişilerde zayıflar veya hiperton hale gelir. Esnekliği artırıcı egzersiz yapmayan kişilerde de bu kasta kısalma, gerginlik ve tonus artışları görülmesi muhtemeldir, bunlara bağlı olarak bel ağrısı, uyluk ve kasık ağrısı oluşabilir.

Psoas kasındaki olası bir gerginlik sadece bel ağrısına sebep olmaz. Aynı zamanda omuz, sırt ve boyun ağrısının da sebebi olabilir.

Psoas kası bulunduğu yer itibari ile diyafram kası ile yakın komşudur. Gerginliğinde diyafram kasının da etkilenme olasılığı vardır ve nefes alıp vermede sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olur. Diyafram kası bağlantısı yolu ile boyun, sırt ve omuz ağrısının sebepleri açıklanabilir.

Bir diğer bağlantı da böbrek meridyeni üzerinden kurulabilir. Psoas kası, böbrek meridyeninin kasıdır ve meridyenin köprücük kemiği altında bittiğini hatırlarsak boyun ve omuz ağrısını açıklamak zor olmaz.

Psoas kası ”Savaş ve Kaç” modunun kasıdır. Vücut sürekli olarak savaş ve kaç modunda kalırsa nefes alıp vermeler kısa ve keskin olur, kas gerilir ve enerji akışında sıkıntılar ortaya çıkar.

Psoas kası duyguların kasıdır. Uzun süren stres ve korku durumundan da çok çabuk etkilenerek kendini koruma moduna alır. Yani ya gergin kalır ya da zayıflar. Bazı ruhsal felsefelerde ”Ruhun Kası” olarak tanımlanır. Ne kadar çok stres altına girersek psoas kası da o kadar çok gerilir, kasılır ve bel ağrısı, sırt ağrısı, omuz ve boyun ağrısı artar.

Sürekli olarak psoas kası gergin ise o kişi muhtemelen endişe, kaygı ve korku durumu içerisindedir ve buda vücudun ”Savaş ve Kaç” modunun aktif olmasına sebep olur. Kısa ve keskin nefes alıp vermeler, adrenalin seviyesinin yükselmesi endişe ve kaygı durumundan bunu anlayabiliriz.

Psoas kası menstrual siklus ile de yakından bağlantılıdır. Adet dönemlerinde var olan ve ağrı kesici almak zorunda bırakan durum aslında kadının cinsel organları (yumurtalık, rahim) ile alakalı değildir. Psoas kasının gergin olması hem sinir sistemi üzerine bası yapar hem de kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Aynı zamanda premenopoz, düzensiz adet görme gibi hormonal değişimlerin de psoas kasındaki gerginlik ile yakından ilişkisi vardır.

Bu olaylar tam tersi şeklinde de gerçekleşebilir. Endişe, kaygı , korku gibi durumlarda psoas kasının gerilmesine sebep olabilir ve kalça eklemi üzerinde, belde ağrı ile başlayıp aşağıya doğru siyatik tarzı ve yukarıya doğru da sırt ve omuzlarda ağrıya sebep olabilir.

Pilates, yoga tarzı egzersizler ile veya kendi kendinize evde de yapabileceğiniz psoas kasını gevşetme egzersizleri ile hem bel ağrınızdan kurtulabilir hem de yukarıda saydığım ”Savaş ve Kaç” durumunun normale dönmesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli olarak yapacağınız psoas esnetme egzersizleri ile bacaklarınızın rahatladığını , bel ağrınızın azaldığını, postürünüzün daha düzgün olduğunu ve adet dönemlerinizin ve ağrılarınızın düzene girdiğini göreceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*