Curcunaya Devam

Terziye “dinlen” demişler, ayağa kalkmış.

Covid-19 dünyanın başına bela olmaya devam ediyor.

Hindistan’da geçen hafta 360 bin 960 vaka rapor edildi. 3 bin 293 kişinin yaşamını yitirmesiyle dünyada en fazla can kaybı bu ülkede meydana geldi. Ve böylece toplam vaka sayısı 17 milyon 997 bin 267’ye yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 201 bin 187’ye ulaştı.

Türkiye’de ise salı günü 268 bin 893 Covid-19 testi yapıldı, 37 bin 312 kişinin testi pozitif çıktı, 353 kişi yaşamını yitirdi. Bu rakamlarla Türkiye, Hindistan’ın ardından dünyada en fazla koronavirüs vakası rapor edilen ikinci ülke oldu.

Ayrıca Türkiye, Covid-19 nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı sekizinci ülke oldu.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan Perşembe günü saat 19:00’dan 17 Mayıs Pazartesi saat 05:00’e kadar “tam kapanma” uygulanacağını duyurdu.

Curcuna da bundan sonra başladı. Marketler ve alışveriş merkezleri hınca hınç doldu. On yedi günlük kapanmayı tatil fırsatına çevirmek isteyenler, otogarlara hücum etti adeta. Firmalar, yolcu talebini karşılayabilmek için ek seferler düzenlemek zorunda kaldı.

Bir otobüs firması yetkilisinin, “Herkes çoluğunu çocuğunu aldı, kaçıyor” sözleri büyük kapanma göçünün özeti gibiydi…

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, tam kapanma dönemini tatile çevirmeyi düşünen yazlıkçılara uyarılarda bulundu. Bu durumun, bu akşam saat 19.00’da başlayacak kapanma öncesi hareketliliğin artmasına neden olduğunu kaydeden İlhan, şunları söyledi: “Vaka sayısını azaltmanın yolu, kalabalıklarda bir araya gelmemek. Şu an ‘İzne gideyim, tatile çıkayım, bayramda ailemin yanına gideyim’ zamanı değil. Şu an geldiğimiz noktada herkesin çekirdek ailesi ile hareketliliği azaltarak, bulunduğu yerde sabit kalması ve kurallara uyması, sırası geldiğinde aşısını olması gerekir. Seyahat ve hareketlilik yoğun olursa bireysel keyiflerimizi toplumun güvenliğine tercih edersek ardı sıra gelecek vakalar ile yine karşılaşma ihtimalimiz artar. Çekirdek aile ile kısıtlamayı geçirmeliyiz.” 
  

Pandemi, el ele verilerek üstesinden gelinecek bir problem. Vatandaşların, örnek bir dayanışma sergilemesi gerekiyor. Kriz ortamını fırsata dönüştürmeye çalışarak, kuralları boşlayarak bu problem aşılmaz.

Umarım Lebaleb kongresini mumla aramayız. Çünkü şu hazin manzara karşısında fazla söze ne hacet! 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*