CHP’li başkanlar ihaleleri AKP’li patronun şirketine verdi: İzmir’de toplam 21 milyon TL’lik ihale AKP’li firmaya!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in geçen hafta açtığı “Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridoru” projesini yapan firmanın patronlarının AKP’li müteahhitler olduğu ortaya çıktı. Proje yüklenicisinin, AKP Konak belediye başkan adayı Melek Eroğlu’nun oğlu Murat Batuğhan Eroğlu olduğu ve projenin yaklaşık 11 milyon TL’lik bedelle ihale edildiği öğrenildi. Önceki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde açılan aynı bölgedeki “Halk Park” projesinin de yaklaşık 10 milyon TL bedelle yine AKP’li Murat Batuğhan Eroğlu’na ihale edildiği anlaşıldı...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen hafta Mavişehir’de açtığı “Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridoru” projesini yapan firmanın patronları AKP’li çıktı. Peynircioğlu Deresi’ni “yaşam alanı” haline getirdiğini iddia eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgenin betona gömülmesi için yaklaşık 21 milyon TL harcadı. Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridoru’nun açılışını bizzat Tunç Soyer ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay gerçekleştirirken, CHP’li başkanlar proje ile “gurur” duyduklarını aktardı.

725 ton atık çıkarıldı

Kaynağı Yamanlar Dağı yamaçlarından gelen, çevresinde su tutucu herhangi bir bendin bulunmadığı Peynircioğlu Deresi, Mavişehir’deki Selçuk Pamukkale blokları ile  Karşıyaka İzmir Evleri arasındaki akarsu olmaktan çıkarıldı ve beton kanal haline getirildi. Mavişehir 1. Etap Toplu Yapı Konutları’nın Emlak Bankası tarafından 1990’lı yıllarda gölet, havuz, fıskiye ve köprülerle süslenen bu kanal, çevresindeki dairelerin satış değerlerini arttırmak amacıyla yapıldı. Uzun süre bakımsız kalan dere için 2017’de İZSU’ya yapılan başvurudan sonra temizleme çalışmaları başlatıldı. İZSU bölgede yaptığı temizlikle 725 ton atık çıkardı.

Aziz Kocaoğlu “Halk Park”ı açtı

Binlerce lüks konutun inşa edildiği bölgede, dere çevresindeki konutların fiyatını arttırmak için rekreasyon çalışmalarını inşaat firmaları yapmadı. Konut fiyatlarının yükselmesi için gerekli rekreasyon çalışmalarını, İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlendi. İlk olarak,  önceki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu derenin İZBAN ve Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi’ne kadar olan bölümünü “Halk Park” olarak Haziran 2018’de hizmete açtı.

Tunç Soyer yarım kalan işi tamamladı: “Arka sıradakilere” değil, AKP’li müteahhitlere…

Yerel seçimlerde her fırsatta “arka sıradakilere” hizmet edeceğini vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, Mavişehir için kolları sıvadı ve Kocaoğlu’nun yarım bıraktığı işi tamamladı. Geçen hafta açılışı yapılan ve basına “Peynircioğlu Deresi’ndeki Ekolojik Koridor” olarak servis edilen derenin, Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi ile sahil kesimi de tamamlanmış oldu.

Kocaoğlu’nun “Halk Park” projesinin bedeli yaklaşık 10 milyon TL

Aziz Kocaoğlu döneminde açılan “Halk Park” yapımı için iki ihale açıldı. İlk etapta park yapımı için açılan ihaleyi, Murat Batuğhan Eroğlu & Cemer İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. 8 milyon 274 bin TL’lik bedelle aldı. İkinci etapta “Üç Adet Yaya Köprüsü Yapılması” için açılan ihale 1 milyon 419 bin TL’lik bedelle Engin Emin’e verildi. 19 Nisan 2018’de sözleşme imzalandı. Aziz Kocaoğlu döneminde açılan Halk Park toplam  9 milyon 693 bin TL’ye mâl oldu.

Tunç Soyer’den 11 milyon TL’lik imza

Tunç Soyer’in açılışını gerçekleştirdiği Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridoru’nun ihale bedeli 11 milyon 349 bin TL olarak kayıtlara geçti. 18 Ekim 2019 tarihinde Murat Batuğhan Eroğlu’na verilen projenin, 3 Temmuz 2020 tarihinde bitirilmesi gerekiyordu. Ancak proje aksadı ve 17 Ekim 2020’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından açıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*