Başhekim Orhan ve ekibi Çeşme’de Corona’nın karizmasını çizdiler

Başhekimliğini Opr Dr Orhan Güngör’ün yaptığı bir diğer adı da Alper Çizgenakat olan Çeşme Devlet Hastanesi Corona virüs salgını sürecinde ölü vermeyen tek hastane olarak kayıtlara geçti…

Cemal Bilge/ Corona virüs salgınının en yoğun görüldüğü Çeşme’de Devlet Hastanesi’ne inanan ve güvenen bütün Coronalılar bir süre sonra iyileşip normal hayatlarına devam ederken, ona güvenmeyip tedavilerini İzmir’de üniversitelere ve şahıslara ait özel hastanelerde yaptırmaya gidenler ambulansla gittikleri İzmir’den Çeşme’ye cenaze arabalarıyla döndüler

ÖDEMİŞ’TEN ÇEŞME’YE BİR GELDİ PİR GELDİ

Ödemiş Devlet Hastanesi’de sıradan bir kalp cerrahı iken, başarılarıyla Sağlık Bakanlığı’nın dikkatini çeken ve başhekim olarak gönderildiği Çeşme Devlet Hastanesi’nde mucizelere imza atan Opr Dr Orhan Güngör aslında konuşmayı pek fazla sevmiyor. Hele konu kendisi ve başarıları olunca hiç ama hiç konuşmak istemiyor.

Doktor olarak görev yaptığı Ödemiş’teki hastanesinden başhekim olarak geldiği Çeşme’de ki hastanesinde ilk yaptığı iş; kendisinden önceki yönetimin adının karıştığı soruşturmalık olayları Çeşme halkına unutturmak oldu.

“Bulunduğunuz bölgenin hastanesi yolsuzluklarıyla değil sağlık alanında yaptıklarıyla konuşulmalıdır” ilkesinden hareketle çıktığı başhekimlik yolunda kendisini Tıp bilimine adamış bir hekim olarak çıktı Çeşmelilerin karşısına.

İŞE ÖNCE HASTANEYİ HASTANE YAPMAKLA BAŞLADI

Devletin müfettişleri hastanenin bir önceki yönetiminin geride bıraktığı kirliliği aydınlatmak ve sonuçlandırmak için gece gündüz ve de harıl harıl çalışırken, Güngör ve hastane içinde oluşturduğu ekibi, süren soruşturmaya değil dünya ile birlikte ülkemizi vuran Corona’ya odaklandılar.

“Hastanenin bizden önce başına gelenleri araştırmak, soruşturmak devletimizin kılı kırk yaran müfettişlerinin görevidir. Bizse bu soruşturmanın içeriğini öğrenmeye çalışmaktan ziyade ülkemizle birlikte ilçemizin de kapısını çalan Corona’ya karşı nasıl bir savunma planı ile karşı koyarız? İşte bunun hesaplarını yaptık” diyen Başhekim Orhan Güngör, hastane içinde görev yapan personel arasında meslekte özel yeteneği olan hekim ve laborantların peşine düştü.

Göngör işe; hastanenin ve burada yatarak tedavi gören hastaların güvenliğini birinci dereceden ilgilendiren sterilizasyonu güçlendirerek başladı. Kurumda çalışan bir eczacıya öyle bir dezenfektan ürettirdi ki, ilk bakıldığında sıradan bir iş gibi görünse de üretilen bu dezenfektan hastanenin, hekimlerinin ve hastalarının adeta zırhı haline geldi.

CORONA 2019’DAN BERİ VAR. 2020’DE FARKEDİLEN

CORONA’NIN KODUNDA YAZIYOR ZATEN: COVID-19

Türkiye’nin varlığını 11 Mart itibarı ile kabullendiği Corona aslında 2019’dan beri gerek dünya gerekse Türkiye içinde fırtına gibi esmiş ve durup dururken ölenlerin ölüm evrakına akciğer kanseri ya da zatürre sonucu öldükleri yazılmış durulmuştu.

1 hafta ile 15 gün arasında peydahlamış ve öldürmüş kanser ve zatürrenin olmadığı ve olamayacağı dünyada Corona henüz tanınmadığından ölenlerin evraklarına bu şekilde yazmak özellikle Türk hekimleri için büyük kolaylıktı. Ta ki; kodunda bile 2019 yazan ancak farkına 2020’nin Mart ayında varılan Covid’in Corona olduğu anlaşılıncaya kadar.

2019’DAN BENİ ÇOK İNSANIMIZI KAYBETTİK

Türkiye başta olmak üzere Dünya 2019’dan günümüze sayısız denecek kadar çok insanı kurban verdi Corona’ya.

Ölenin kendisi de ailesi de, yakınları da yakalanılan bu hastalığın kanser ya da zatürre olduğunu bildiler hep.

Geride kalanlar toprağa verdiklerinin kanser veya zatürre tarafından öldürüldüklerini bildiler hep. Fakat dedik ya, 15 günde öldüren ne kanser ne de zatürre vardı dünyada.

İşte bu hastalıkla insanlığın bilimde ne denli geri olduğunu ortaya koydu bu hastalık. Corona insanlığın cahilliğini sergileyen çok önemli bir sınav aracı oldu dünya için.

GÜNGÖR VE EKİBİ İŞE FARKI (!) FARKETMEKLE BAŞLIYOR

Orhan Güngör salgının en riskli ilçesi Çeşme Devlet Hastanesi’ne yönetici olarak atandığında belki onu atayanlar bile genç başhekimin Corona karşısında başarılı olacağını bilmiyordu.

Salgın kapıyı çalmadan hastaneyi günler öncesinden felaket günlerine hazır hale getiren GüngörCorona kapıyı çaldığında Türkiye’nin belki de en rahat başhekimlerinden biriydi.

BİR ÇOK BAŞHEKİM ‘YANDIK’ DERKEN O SON DERECE RAHATTI

Ülkede bir çok başhekim Corona alarmıyla ‘Eyvah yandık!’ derken, içlerinde bir tek Güngör’dü Corona için, “Geldiyse hoşgeldi” diyen.

Rahattı… Salgın karşısında endişesi vardı; var olmasına da diğer başhekimler gibi endişesini aldığı özel ve hiç kimsenin bilmediği tedbirlerin üzerine çıkarmadı hiçbir zaman.

Ülkede bir çok başhekim sıkıntıdan dişleriyle patlattıkları dudaklarından akan kanı emerken, hastanesinin koridorlarında gülümseyerek yürüyen bir tek Başhekim Orhan’dı bizim bildiğimiz.

GELECEĞİ VARSA GÖRECEĞİ DE VAR

Pandomino koptuğunda “Geleceği varsa göreceği de var” diyerek çıktı salgının karşısına. Oluşturduğu ekip içinde bulunan bütün hekimler hepsi birer gladyatördü adeta.

Steteskopları kılıç, eczacı Zerrin Esen ve arkadaşının ürettikleri özel dezenfektan zırhları, savunma da uyguladıkları plansa sahip oldukları bilgi, birikim ve deneyimleriydi kahraman hastanenin kahraman doktorlarının.

O gün bugündür bu hastane Corona yüzünden hayat kaybettirmedi hiçbir hastasına. Hatta buraya güvenmeyip kendilerini üniversite hastaneleri ile özel hastanelere teslim edenlerin Çeşme’ye dönüşleri cenaze arabalarıyla oldu da, Çeşme Devlet Hastanesi’nde tedavi görenler mutlu mesut sağlıklı ve neşe içinde döndüler evlerine.

ŞİMDİ TERCİH EDİLEN HASTANE HALİNE GELDİ

Çok büyük bir savaştı Orhan ve ekibinin yaptıkları. Bir tekte gazeteci Cemal Bilge’ydi bu hastanenin içinde olanı biteni yazan. Çeşmeliler bir zamanların sağlık ocağı gibi çalışan, hastası olup doktoru olmayan hastanesine güven duygusunu Bilge ile edindi yaşadığı ilçede.

Ankara, Çeşme Devlet Hastanesi’nde yaşanan mucizeyi Cemal Bilge’nin kaleminden öğrendi. CHP’li Faik Öztrak başta olmak üzere siyasetin, sanatın ve iş dünyasının ünlü isimleri yakalandıkları Corona’nın tedavisinde Başhekim Orhan Güngör’lü Çeşme Devlet Hastanesi’ni tercih ettiler o günden bugüne.

BAŞKALARI DOKTORCULUK OYNAYADURSUN

ONLAR TARİH İLE DESTAN YAZIYOR ÇEŞME’DE

Ülkenin Batı’sında ki bir ilçede tarih yazan bir hastane oldu çıktı Çeşme Devlet.

Onlar, Sağlık Bakanlığı’nın başhekim Orhan, cesur, zeki, bilgili doktor ve hemşireleriyle destan yazan çok özel bir tim aslında. Al bunları Corona’nın en yoğun olduğu illere götür, salgının belini kırıp dönsünler Çeşme’ye.

Onlar ait oldukları bakanlığın gururu… Onlar Corona sonrası hayata devam edenlerin dillerinde ki dua…. Onlar akıllı hastaların tedavide ki bir numaralı tercihi…

Onlar devletin aslanları, onlar İzmir’in Çeşme’sinde ki yürüyen mucizeler. Herkesin farkında olup, devletinin (şimdilik) farkında olmadığı…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*