Yeni Askerlik Sistemi Ülkemiz İçin Hiç Hayırlı Değil!

Ülkemizde ve bölgemizde öyle sıra dışı gelişmeler oluyor ki, inanın başınız döner! Son gelişmelerin odak noktası ise askeriye…

Son yıllarda yapılanlarla birlikte bugün yapılan nedir?

Önce Balyoz ve Ergenekon gibi kumpaslarla, TSK’nın tecrübeli ve vatansever subayları zindanlara tıkıldı. General ve kurmay kadrosuna çok büyük darbeler vuruldu!

Askeri okullar kapatıldı, sınıf eğitimi bitti. Ordunun stratejisini belirleyen Kurmaylık Sistemi yok edildi. Askeri sağlık sistemi kökünden kazındı. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı organik olarak TSK’dan koparıldı.

Uzun zamandır nizami bir harbe yönelik müşterek tatbikatlar yapılmıyor!

Çevremizde de çok önemli gelişmeler var…
 
Irak’ın durumu ortada,Suriye’de işler her geçen gün daha kötüye gidiyor, Barzani – PKK – PYD koalisyonu yaklaşık 120.000 kişilik kuvveti ve modern harp teçhizatıyla hiç olmadığı kadar güçlenmiş durumda! Hemen dibimizde ABD, İran gerginliği var. ABD; Irak, Suriye, Afganistan ve Akdeniz’de güçlenmeye devam ediyor.

Yalnızca Buralarda mı?

Ne yazık ki hayır!ABD Romanya’da yığınak yapıyor, Bulgaristan’da yığınak yapıyor, inanmayan gidip baksın Novo Selo, Graf, Bezmer ve Aytos üslerinde kim var?ABD Yunanistan’da (Dedeağaç) yığınak yapıyor, Mayıs ayı içinde Yunanistan’a tam 70 tane helikopter hibe etti, Girit Adası’na bölgedeki en büyük İHA ve SİHA üslerini kurdu.İngiltere Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki yığınağını arttırmaya devam ediyor. 17 Adamızı işgal altında tutan Yunanistan pusuda!

Çevremizde bütün bu gelişmeler yaşanırken, iki gün önce kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Ne mi yapıldı?
 
Orduya hiçbir faydası olmayacak Yedek Astsubaylık sistemi getirildi. Gelen gençler 2 ay eğitimle Yedek Astsubay yapılacak ve 10 ay silahaltında kaldıktan sonra terhis edilecek…
 
Eğitim ve hizmet süresi yedek subaylar için de aynı şekilde belirlendi.
 
Bedelli askerlik daimi hale getirildi! (Yani, parası olanların artık askerlikle bir işi olmayacak!)
 
Temel eğitim süresi sadece 1 ay olacak!
 
Askerlik süresi 12 aydan 6 aya indirildi! 
 
Bu ordunun yarısının terhis edilmesi demek!

Bunları görünce aklıma Sevr Antlaşması geliyor ne yazık ki!

Sorum şu: Bu yasanın böyle alel acele çıkarılması ve bir saat içinde de onaylanarak yürürlüğe sokulmasındaki amaç nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*