Siyaset

1)Siyaseti sadece parası olanlar mı yapar? Siyaset = Para mıdır? Parası olmayanlar, şirket yönetmeyenler siyasetçi olamaz mı?

2)Siyaset sadece erkek işi midir? Kadınlar siyasetin içinde yer alamaz mı? Neden kadınlar siyasetten dışlanıyor?

Siyaseti sadece parası olanlar yapmamalı, siyasi partiler kesinlikle bu konuyu dikkate almalıdırlar. Meclise şöyle bir bakacak olursak, milletvekillerinin birçoğu iş adamı, genel müdür vb. konumlara sahip, bu durum milletvekilliği para işidir algısını oluşturuyor.

Milletvekillerinin bu kadar yüksek maaş almasının kesinlikle adil olmadığını düşünenlerdenim ve aklıma Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri geliyor: “Milletvekili maaşları, öğretmen maaşlarını geçmesin.” Memur, emekli, işçi ve asgari ücretlilerin maaşlarına bakacak olursak ve vekil maaşı ile karşılaştırırsak arada nasıl bir farkın olduğunu net bir şekilde görürüz sanırım.

Siyasetin içinde, köylü, işçi, emekli ve emekçiler muhakkak olmalı ve ülkenin yönetiminde söz sahibi olmalıdırlar bana göre. Partiler milletvekilliği adaylığından çok yüksek ücretler alıyorlar ve tabii doğal olarak parası olmayan yurttaş direk siyaset içinde olamıyor. Başta da belirttiğim gibi siyaset parası olanların tekeline giriyor, eline kalıyor. Düşünün bu adamlar halkı, emekçiyi nasıl anlayabilir. Anlamaları mümkün değil ve yıllardır bunu görüyoruz.

Milletvekilleri, tepeden inme olmamalı ve kesinlikle halkın arasından çıkmalı, tabandan gelmeli. Bu durum siyasi partiler tarafından ivedilikle gözden geçirilmeli kanaatindeyim. Partiler adaylardan ya çok cüzzi miktar almalı ya da hiç almalıdır diye düşünüyorum.

Türkiye’de siyaset bir meslek olarak görülüyor, kesinlikle meslek olarak görülmemeli, siyaset halk için yapılmalı ve bütün olanaklar halka hizmet için kullanılmalı, torpil, statü veya makam için değil. Meclisin içinde halkı temsil eden, gerçekten halkın sorunları ile ilgilenen vekiller olmalı, şu an da ki vekillerin halkı temsil ettiğine birçok yurttaş gibi ben de inanmıyorum. Siyaset para kazanma yeri değildir ve olmamalı, tabi yan gelip yatma yeri de değildir.

Siyasette kadın erkek ayrımı olmamalı ve yapılmamalıdır. Siyaset erkek işiymiş gibi görülüyor, fakat kesinlikle sadece erkek işi değildir ve bu düşünce büyük bir yanlıştır. Fakat ne yazık ki bizim toplumumuzda böyle bir inanış ve böyle bir anlayış var. Sanırım bu da erkek egemen toplum anlayışımızdan kaynaklanıyor.

Kadınlar siyasetin içinde mutlaka yer almalıdır. Fakat bir kadın; gençlik kollarına, il, ilçe başkanlığına, belediye veya genel başkanlığı aday olduğu zaman hemen baskılar gelmeye başlıyor, yapamazsın, edemezsin vs. diye. Meclis’de ki 600 sandalyenin sadece 78’i kadınlara ait, bence 600 milletvekilinin en az yarısı kadın olmalı. Devlet kademelerinde, parti yönetimlerinde ve dernek yönetimlerinde mutlaka kadınlar olmalıdır. Siyasi partiler, kadınlara siyasi ortamda daha çok yer açmalıdır. Siyaseti kadınsız yapıyoruz ve kadınların sayısına bakacak olursak maalesef ki katedeceğimiz çok mesafe var daha.

Şunu unutmayalım; kadının olduğu yerde barış olur, sevgi, saygı olur, kadının olduğu yerde eşitlik olur. Şu bilimsel veriyi de paylaşayım, yapılan bir araştırmaya göre; kadınların beyni, erkeklerin beynine göre 50 gr daha ağırmış. Sanırım bu da demek oluyor ki kadınlar erkeklere göre daha akıllı. Bence öyle.

Siyaset = Para değildir ve olmamalıdır

Siyaset = Erkek değildir ve olmamalıdır

Hoşçakalın, sevgi ve saygıyla kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*