Önder Gider ile ‘Son Söz’ isimli şarkısını ve müzik hayatını konuştuğumuz Röportajımız sizlerle

Önder Gider kimdir biraz tanıyalım?

 • Kendini en iyi müzikle ifade edebilen, hissettiklerini yaşadıklarını ve kelimelerini melodilerle aktarmayı seven hümanist, sanat aşığı biridir diyebilirim kendim için. Çok küçük yaşlarda fark ettiğim müzik sevgim hep hayatımdaki en önemli değer oldu. Bu nedenle kendimi geliştirebilmek ve müzik eğitimi alabilmek için ciddi bir hazırlanma sürecine girerek Mimar Sinan Devlet Konservatuarını kazandım. Bu değerli kurumda çok detaylı ve özel bir müzik eğitimi aldım. Piyano, çello, gitar enstrümanlarında kendimi geliştirerek müzikal yolculuğumda bana eşlik edecek donanımlara sahip oldum. Üniversite sürecimde şarkı sözü yazmak benim için bir tutku haline dönüştü ve bu yönde kendimi geliştirmeye başladım. Mezun olduktan sonrada birçok tarzda şarkı yazdım ve performanslar sergiledim. Şu anda da yayınladığım ilk albümüm Sustuklarımdaki ve yeni çıkacak single şarkımdaki tüm söz müzikler bana ait.

Son Çalışmanızdan bize biraz bahseder misiniz? Bir önceki çalışmanızdan farkı nedir?

 • Son Söz isimli single şarkım benim için çok özel ve önemli bir şarkı. Önceki albüme göre bu sefer daha içe dönük ve saund olarak daha dünya saunduna yakın bir müzik ortaya çıkardık. Kendi dilimde de dünya standartlarına uygun ve o kalitede müzik yapabilmek en büyük gayem bu şarkımızda kaliteyi bu seviyeye çıkarabildiğimizi düşünüyorum. Bu nedenle Son Söz aslında yepyeni bir dönemin ve yepyeni bir saundun adından farklı olarak Önsözü diyebilirim.

Müzik Sektörümüzün durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

 • İnternet çağında olmamızın olumlu ve olumsuz yönleri tabii ki sektöre de çok fazla yansıdı. Su anlamda bu durumdan memnunum diyebilirim, herkesin her tarz müziğe kolaylıkla ulaşabilmesi sanatçıların daha özgürce daha kendi istedikleri işleri ve müzikleri yapmasını sağladı bence. Artık sosyal medya hesaplarından ve dijital müzik dinleme uygulamalarından kendi müziğini home studiolarda yapan şarkıcılar veya müzisyenler tarzlarına uygun kitlelerle buluşabiliyor. Birtakım olumsuzluklarını kabul etmekle birlikte internet ve özgürlük döneminde olmaktan bir müzisyen olarak gayet memnunum diyebilirim.

Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı mezunu olarak Eğitimin sizce sanatta önemi nedir Model vs olanlar da bir anda Single çıkarıyor ve gündemde oluyor bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?

 • Eğitim sanatta da olduğu gibi her meslekte çok önemli. Profesyonellik ve kalite adına yapacağınız meslek her ne olursa olsun eğitimini almanız ve o işi her yönüyle bilmeniz derinine inebilmenizi sağlar. Son dönemde çok fazla çıkan aslında müzisyen olmayan ama single yapan çok fazla ünlü isim oldu ama bence devamlılık konusunda sıkıntılar yaşayabilirler. Bu nedenle eğitimini alan enstrüman çalan ve kendi şarkılarını yazan isimler kalıcılıkta daha avantajlılar. Ayrıca canlı performansa çok önem veren biri olarak bu konuda da bahsedilen tarzdaki isimlerin sıkıntılarını gözlemleyebiliyor diyebilirim.

Canlı Performansını beğendiğiniz isimler var mı?

 • Ülkemizde her tarzda çok iyi müzisyenler var ve beğendiğim sanatçılarımız tabii ki var. Bence ülkemizin vazgeçilmezi Sezen Aksu, hem söz yazarlığı ile hem de sesiyle hepimizi her dönem büyüleyen bir isim olmuştur. Hangi tarzda olursanız olun onun cümleleri hepimizin tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Alternatif tarzlarda da en beğendiğim grup kesinlikle Mor ve Ötesi. Hem canlı performans anlamında hem de sound anlamında yaptıkları tarzı bu ülkede en başarılı icra eden gruptur. Ülke dışına çıkarsak tabii ki her müzisyeni yaratıcılığı cesareti ile etkileyen ve ilham veren kişi Madonna’dır bence. Tabii ki eski sanatçılarımız başta olmak üzere çok keyifle dinlediğim birçok değerli müzisyen var ülkemizde.

Neden Ülkemizden dünya çapında sizce bir star çıkmıyor?

 • Bence böyle bir dönemde iyi bir vizyonla ve kaliteli bir soundla olmayacak bir şey değil. Tabii ki burada aradaki bağlantılar, İngilizce yeterliliği gibi müzik dışında detaylarda devreye giriyor. Güzel denemeler ve şarkılar yapıldı yabancı dilde ama tam anlamıyla dünyaya açılamadık. Aslında böyle muhteşem bir ülkeden ve coğrafyadan gerçekten çok özel işler çıkıyor. Benim de olmak üzere hepimizin en büyük hayali ülkemizden birinin dünya starı olabilmesi. Umarım bir gün bizden biri bu başarıyı yakalar ve ayakta alkışlarız.

Müziğin magazinleştirilmesini doğru buluyor musunuz?

 • Yaptığınız müzik tarzıyla doğru orantılı sanırım, belki birazda duruş meselesi diyelim. Benim önceliğim her zaman müzikalite olduğu için özel hayatların konuşulması ve magazinleştirilmesi bana doğru gelmiyor. Ama birazda etki tepki meselesi diyelim dinleyici sevdiği sarkıcının hayatını merak edebiliyor ve öğrenmekten keyif alıyor. Bu nedenle belki de olması gereken bir yön diyebiliriz ama benim tercih ettiğim bir durum değil. Dinleyici ile sadece müziğim ve şarkı sözlerim ile bağ kurmayı seçtim.

Yeni Jenerasyondan kimleri beğeniyor musunuz?

 • Yeni jenerasyon çok başarılı müzisyenlerle dolu. Daha özgür ve güncel işler yapıyorlar. Şu an takip ettiğim ve beğendiğim Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu. Kendilerine has ve özgün tavırlarını çok beğeniyorum.

Önder Gider Müzik dışında neler yapar ne gibi sosyal aktiviteleri var?

 • Müzik dışında büyük bir sinema aşığıyım. Özellikle sanatsal yönü yüksek işleri takip etmeye çalıyorum ve çok fazla film izliyorum. Film müziklerine olan düşkünlüğümde bu yönümü güçlü kılıyor diyebilirim. Sergiler, fotoğrafçılık ve sinema müzikten sonraki en büyük tutkularım…

Aşk hayatınız nasıl? Evlilik sözleşmesi yapanlar var siz yaparmısınız?

 • Aşk çok özel bir duygu ve çok güçlü bir duygu. Müzik yaparken bizi en çok besleyen içselleştiren yönümüz bence. Çok özel kalması gereken bir duygu bence… O yüzden araya giren başka kişiler veya sözleşmeler tüm saflığını bozuyor ve mekanikleştiriyor aşkı… Karşı olduğum bir durum kişisel olarak.

Sahte tıklar hakkında neler söylemek istersiniz?

 • Çok yaygınlaşan bu durum aslında kişinin kendi kendini kandırması. Gerçek ve organik dinleyiciyi veya izleyiciyi tercih ederim ve edilmelidir de! Sahte olan her şey geçicidir.

Yerli Otomobilimiz hakkında neler söylemek istersiniz. İlerde klibinizde Yerli Otomobilimiz ile klip çekmeyi düşünür müsünüz?

 • Kesinlikle düşünürüm. Bize ait olan bu kadar tarz ve tasarım harikası bir otomobil üretmiş olmamız beni çok heyecanlandırdı. Tanıtım filmini de çok beğendim ve heyecanlandım diyebilirim. Dünya standartlarında bir araç olmuş ve hepimizi çok heyecanlandırdı. Görsellerimde ve tabii ki kliplerimde kullanmaktan onur duyarım.

Bir Single/Albüm çıkarmanın maliyeti nedir? İyi bir PR yapılmadan birçok isim bu yolda hüsranla karşılaşıyor. Bu işin eğitimini almış birisi olarak neler söylemek istersiniz?

 • Sosyal medya artık bu konuda her şey demek. İyi iş yerini ve dinleyicini buluyor bir şekilde. Doğru kitlelere hitap etmek içinde planlanmış bir PR çalışması önemli tabii ki! Maliyetlerde yapacağınız müziğe sounda göre değişiyor ama eskiye göre artık daha normal fiyatlarla yapılıyor bence. Home studiolar sayesinde kendi müziğimizi kendimiz yapabiliyoruz ve dinleyicimizle buluşabiliyor.

2019 da sizde iz bırakan bir olay var mı?

 • İlk albümüm Sustuklarım ve içerisindeki Sen Bana Bir Rüya isimli şarkıya Türkiye’nin her yerinden gelen muhteşem tepkiler benim 2019 adına en unutulmaz anlarımdı. Kendi cümlelerimi müziğimi insanlardan duymak ve bana bir suru mesaj atmaları mutlu olduklarını beğendiklerini etkilendiklerini söylemeleri unutulmazımdır.

2020 de neler yapmayı planlıyorsunuz? Sizi Ekranlarda daha çok görebilecek miyiz?

 • 2020 Son Söz şarkım ve klibiyle başlayacak benim için. Sonrasında gizli gizli planladığımız bir cover projemiz var. Bir suredir harılandığınız Live performanslarımız olacak. Çok daha aktif ve sanatsal yolculuğuma önemli taslar ekleyeceğim bir yıl beni bekliyor.

Son Olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?

 • Müzik içsel bir yolculuk ve duygu paylaşımı ve samimiyet çok önemli. Beni seven destekleyen duygudaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Her şey onlar varken güzel iyi ki varsınız.

En nefret ettiğiniz şey nedir?

 • Kesinlikle tutarsızlık ve yalan.

Hangi takımı tutuyorsunuz

 • Fenerbahçe

Uğurlu sayınız

 • 7

Hangi renk

 • Kesinlikle siyah

Kıskançlık ve ego var mı?

 • Belli oranlarda var diyebilirim. Kimseyi rahatsız edecek boyutlarda değil herkes de olduğu kadar diyelim.

En son izlediğiniz film, dizi?

 • En son izlediğim dizi Atiye. Çok başarılı buldum ülkemiz adına gurur dydum. En son izlediğim film Her yıl mutlaka izlediğim en sevdiğim film olan İngiliz Hasta filmi.

En son gittiğiniz konser?

 • Bryan Adams konseri izledim. Yaşayan efsane olduğunu tekrar ispatladığı muhteşem konserdi.

Röportaj: Sedat Sarıkaya