Mahkemeden tüm belediyeleri ilgilendiren karar: Şirketlere atamaları başkan yapar

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Mansur Yavaş’ın seçilmesinin ardından belediyenin yüzde 99.67 oranında hissedarı olduğu BELKO şirketine Kerim Yılmaz atandı. Ancak Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesini gerekçe göstererek Yılmaz’ın ticaret sicilinde tescil ve ilanı işlemini yapmayınca atama mahkemelik oldu. 

İŞLEM YASAYA AYKIRI BULUNDU

Habertürk’ten Yasemin Güneri’nin haberine göre, Ankara 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, belediye başkanlarını yakından ilgilendiren flaş bir karara imza attı. Mahkeme, Yılmaz’ın tescil işleminin yapılmamasını yasaya aykırı buldu. Kararda şöyle denildi: “Yasal bir düzenleme genelge ile ortadan kaldırılamaz. Ticaret Sicil Müdürlüğü bakanlık genelgesinden önce kanun hükümleri ile bağlıdır.” Karara itiraz edildi. Dosya istinaf mahkemesinde. Çıkacak karar emsal teşkil edecek.

YILMAZ: MAHKEME, YETKİNİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINA AİT OLDUĞUNA KARAR VERDİ”

Kararın ardından BELKO Genel Müdürü olarak atanan Kerim Yılmaz, belediye şirketlerinin, özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösterdiğini ifade etti. Yılmaz şöyle konuştu; “Kanunda şirket genel kurullarının nasıl yapılacağı açıktır. Mansur Yavaş yönetimi, tamamen yasaya uygun bir şekilde genel kurulları yapmıştır. Ancak 25 yıldır yapılan Büyükşehir Belediye Başkanına ait olan atama yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 15 Mayıs 2019’da bir genelgeyle engellemiştir. Mahkeme ise yasal yetkinin Büyükşehir Belediye Başkanı’na ait olduğuna karar verdi. Yasa dışı engellemeler, Ankara halkının aleyhine sonuçlar doğurur. Karara itiraz edildiği için dosya şu an İstinaf Mahkemelerinde. Kararın icrası için kesinleşmesi de zorunlu değildir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*